Pri šírke dnešnej ponuky dlažieb je jej výber zložitejší, ako býval. Na druhú stranu, máte veľa možností, ako si vybrať presne podľa seba a vhodne tak doplniť vonkajší priestor svojho bývania. Ako si však vybrať správne? V tomto blogu sa bližšie pozrieme na základné parametre, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať, a pridáme aj zopár praktických tipov.
Pri výbere vhodného typu dlažby by ste mali zvážiť nasledovné faktory:
1. Umiestnenie dlažby
Plánujete vytvoriť chodník, terasu, príjazdovú cestu alebo verandu? Rôzne typy priestorov sú vhodné na rôzne typy dlažby. Napríklad, v prípade príjazdovej cesty musíte voliť dlažbu s dostatočnou nosnosťou. V prípade verandy si môžete dovoliť zvoliť dlažbu s nižšou odolnosťou ako pri terase a podobne.
2. Životnosť a údržba
Pri exteriérovej dlažbe musíte rátať s náročnejšími podmienkami a rýchlejším opotrebením. Či už je to kvôli počasiu, tomu, že je často vystavená chôdzi v topánkach alebo množstvu priameho slnečného žiarenia. Dlažba je teda viac namáhaná a mala by aj viac zniesť.
Druhou stranou mince je údržba. Niektoré materiály, ako napríklad prírodný kameň, sú pri častom styku s počasím náročnejšie na údržbu.
3. Estetika
Vďaka šírka dnešnej ponuky viete zo svojej dlažby spraviť štýlovú súčasť celkovej estetiky nehnuteľnosti. Odporúčame však nedbať iba na to, aby ladila so samotným bytom či domom, ale aj s priestorom, ktorý ho obkolesuje. Napríklad, ku množstvu zelene najlepšie pasuje dlažba s motívom prírodného kameňa.
Ďalším faktorom, ktorý by ste mali zvážiť, je množstvo slnečného svetla, ktoré sa jej bude dostávať. Priestory s menším prídelom svetla sú vhodnejšie na svetlejšiu dlažbu a naopak.
4. Klíma
Na Slovensku musíte rátať s premenlivými ročnými obdobiami, na ktoré musí byť dlažba uspôsobená. Je teda potrebné, aby zvládala letná horúčavy, aj prípadný zimný sneh.
5. Bezpečnosť
V každom prípade odporúčame do exteriéru používať dlažbu, ktorej povrch nie je šmykľavý ani v prípade, že je dlažba mokrá. Pri dlažbe v okolí bazénov to platí dvojnásobne, no aj šmykľavé schody vedúce na verandu sa vám môžu vypomstiť.
6. Rozpočet
V rámci dnešného sortimentu máte na výber. Vo všeobecnosti platí, že najlacnejšia je betónová dlažba, ktorá začína na jednotkách eur za kus. A naopak, najdrahšia je porcelánová, ktorá sa dokáže vyšplhať až na vyššie desiatky eur za kus.
Medzi týmito dvoma extrémami však nájdete množstvo atraktívnych možností, napríklad v podobe kamennej, keramickej, kamenínovej ale aj drevenej dlažby.
A na záver ešte zodpovedáme pár otázok, ktoré sa nás priebežne zákazníci pýtajú:
1. Viem si dlažbu osadiť aj sám?
Závisí na vašich schopnostiach a na type dlažby a teréne, do ktorej ju chcete osadiť. Máme zákazníkov, ktorí si pokládku riešia sami a máme zákazníkov, ktorým sme ju riešili my. Všetko závisí na konkrétnych okolnostiach, nebojte sa nás opýtať, radi vám poradíme. Upozorňujeme však, že nekvalitne položená dlažba si môže časom vyžiadať výmenu.
2. Ako dlho vydrží vonkajšia dlažba?
Pokiaľ je samotný materiál kvalitný, nainštalovaný odborne, a nie je preťažovaný, môžete rátať s dobou životnosti desať a viac rokov.
3. Je vonkajšia dlažba vodotesná?
Závisí na konkrétnom type dlažby a kvalite inštalácie. Prírodné materiály môžu mať vyššiu priepustnosť vody, ako napríklad porcelán, či keramika.
4. Dá sa dlažba jednoducho vymeniť?
Pokiaľ máte na mysli výmenu pár kúskov dlažby (v prípade, že ju niečo poškodí), tak áno, je možné vymeniť iba konkrétne diely dlažby.
5. Aký je rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou dlažbou?
Exteriérová dlažba je zvyčajne drsnejšia, aby mala lepšie protišmykové vlastnosti, a je celkovo odolnejšia.
V prípade, že by ste sa radi viac dozvedeli o typoch dlažieb, pripravili sme pre vás tento článok.
Jeden názor na “Ako vybrať dlažbu”
Komentáre vypnuté.